Olej z nasion konopi jest jedynym olejkiem z nasion, który prawie w ogóle nie zawiera szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych, za to składa się prawie wyłącznie z nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej z nasion konopi zawiera w 50-70% kwas linolowy (omega-6), i w 15-20% kwas alfa-linolenowy (omega-3) w proporcji 3:1, która jest najlepszą proporcją dla ludzkiego organizmu oraz ok.2-6% kwasu gamma-linolenowego (GLA).

Kwasy tłuszczowe omega 3 zmniejszają ryzyko zawału oraz możliwość tworzenia się zakrzepów krwi, natomiast kwas gamma-linolenowy wspomaga wzrost włosów i paznokci, odgrywa ważną rolę w łagodzeniu zapaleń stawów.

Produkt znajduje zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych do zmniejszenia ryzyka ponownego zawału serca, tworzenia się zakrzepów, zwapnienia żył, zaburzeń rytmu serca, do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu, do uzupełniającego leczenia wysokiego ciśnienia. Ma dobroczynne działanie w stanach zapalnych stawów, w chorobach skóry, zwłaszcza do zapobiegania i leczenia zapalnych chorób skóry (egzema, łuszczyca).
Inne dobroczynne działania to zwiększenie wydolności umysłowej, łagodzenie stanów zapalnych układu trawiennego. Ponadto zmniejsza on problemy palaczy z narządami oddechowymi, pomaga zachować elastyczność i młodość skóry. Według najnowszych wyników badań wpływa również dobroczynnie na wzrok oraz zmniejsza wypadanie włosów.